Ekonomi

Borsa İstanbul güne satıcılarla başladı

Investing.com – BİST 100endeks yeni güne %0,58 düşüşle 5.415,43 puandan başladı.

BIST 100, dün 5.398 – 5.515 puan aralığında hareket ettikten sonra günü %0,33 artışla 5.447,23 puandan kapattı.

Borsa İstanbul güne negatif başlarken, ana segmentlerin ortasındaki en sert düşüş %1,2 azalan sanayi endeksinden geldi. Finansallar yatay bir açılış görürken, hizmetler branşı %0,21 gibi hafif bir artışla başladı.

Alt segmentlerin ortalarında ise kısmi artışlar görüldü. Buna göre faktoring, ticaret ve gıda endeksleri güne yarım puanın altında hafif yükselişle başladı. Günün ilk süreçlerinde en çok düşen segmentler; petrokimya, bilgi teknolojileri ve turizm.

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında RTALBAçılışta yüzde 3’e yakın artışla en çok yükselen pay oldu. ÜLKER, SOKM SOKMve ASELS, günün ilk dakikalarında %1 bandında artış var.

Güne en yüksek fiyat kaybıyla başlayan hisselerin başında; HECT’ler, sasa, BRYAT, GESANve SMRTG.

Borsa İstanbul’da TERA, PLTUR, AHGAZ, BRKVY tavan fiyattan süreci görmeye devam ediyor. BRKO ve ALFAS, anın prestijiyle borsada en çok düşen hisseler olarak kayıtlara geçti.

Dış piyasalar genellikle satış baskısı altındadır. Asya endeksleri sabah saatlerinde ekside seyrederken, ABD endeksleri günü yeniden kayıplarla kapattı. Nasdak%2.18, Dow Jones%1,05 ve S&P 500%1,45 düştü.

Avrupa Borsaları da dün negatif bir kapanış gördü. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde tepki alımları konuşuldu.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu