Haber

Ataol Behramoğlu, ‘Erdoğan’a Hakaret’ Davasından Beraat Etti

Usta şair Ataol Behramoğlu, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılandığı davada beraat etti.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılanan yazar ve şair Ataol Behramoğlu, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söylediği sözler nedeniyle beraat etti.

Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya sanık Ataol Behramoğlu katıldı. Tarafların avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da duruşma öncesi adliyeye gelerek Behramoğlu’na takviye kuvvet verdi.

“Kimseye hakaret etmiyorum”

Duruşma iddianamenin okunmasıyla başladı. İddianameye karşı savunması sorulan Behramoğlu, şunları söyledi: “Keşke başka koşullar altında karşınızda olsaydım. Bu garip bir durum. Yazılı açıklamalarda muhalefete yönelik daha ağır eleştiriler var. Ben burada kimseye hakaret etmiyorum. Dikta düzen demektir; Bu bir hakaret değil, politik bir terimdir. Bu yüzden suçlamaları kabul etmiyorum.”dedim.

Erdoğan’ın avukatı ise iddianamede yer alan ifadelerle maktülü küçük düşürmeyi amaçlayarak sanığın sivri uçlu şair ve yazar olmakla cezalandırılmasını talep etti.

beraat

Duruşmada temel görüşünü açıklayan savcı, Behramoğlu’nun söylemlerinin cumhurbaşkanının şeref, şeref ve prestijini rencide edecek nitelikte olmadığını belirterek, bu söylemlerin ağır eleştiri ve hüsnükuruntu niteliğinde olduğunun anlaşıldığını belirtti. Savcı bu nedenle Behramoğlu’nun beraatini istedi.

Mahkeme, kendisine isnat edilen suçun hukuki unsurlarının oluşmadığını belirterek Ataol Behramoğlu’nun beraatine karar verdi.

“Umudum güçlendi”

Duruşmanın ardından konuşan Behramoğlu, şunları söyledi: “Beraat kararı hukuka, ahlaka, akla ve vicdana uygundur. Ülkeme olan umudumu hiçbir zaman kaybetmedim. Bu dava sonucunda hukuki açıdan ümidim güçlendi.”ed.

Ne oldu?

13 Nisan 2020 tarihinde Halk TV’de yayınlanan programa telefonla katılan Ataol Behramoğlu, Türkiye’deki siyasi duruma ilişkin şu eleştirileri dile getirdi:

“Türkiye’de tek adam diktatörlüğü var. Bu kadar. Türkiye bundan kurtulmadıkça bütün felaketler gelip bizi bulacaktır. Bu felaketten sağ çıksak bile, nihayetinde tek bir düşünceyi aşmamız gerekiyor. Özetle şunu söyleyeceğim… Türkiye’de tek adam diktatörlüğünün demokratik yollarla doğal olarak kurulmasını nasıl engelleyemezsin, nasıl öngöremezsin? Herkes gerçekten sorumluluğunun bilincinde olmalı, kabullenmeli, özeleştiri yapmalı ve birlikte çalışmalı.”

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Behramoğlu’nun ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu